Inwentaryzacja źródeł ogrzewania

Inwentaryzacja źródeł ogrzewania

 

Gmina Zabierzów prowadzi inwentaryzację źródeł ogrzewania budynków. W kwietniu i maju 2018 r. pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zabierzowie wykonali inwentaryzację w terenie. Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami opracował otrzymane ankiety (ponad 8 tys. adresów) i stworzył bazę danych źródeł ogrzewania. Do obsługi bazy danych zostało dodatkowo wdrożone oprogramowanie wspomagające inwentaryzację, wymianę kotłów i zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Pod koniec 2019 r. została przeprowadzona inwentaryzacja uzupełniająca, która obejmowała budynki, które nie udało się zinwentaryzować podczas pierwszego etapu prac w terenie. Baza danych jest także uzupełniana na podstawie wymian urządzeń grzewczych w ramach programów dotacyjnych oraz na podstawie prowadzonych kontroli spalania odpadów.

Do końca 2019 r. inwentaryzacją zostało objęte 96% punków adresowych w gminie Zabierzów.


INWENTARYZACJA - STAN NA 30 CZERWCA 2021 r.

Źródło ogrzewania

Główny sposób ogrzewania budynku/lokalu

Udział [%]

kocioł gazowy

4712

60,0%

kotły na węgiel i drewno

2449

31,2%

kotły na węgiel i pellet (III i IV klasa)

182

2,3%

kotły na węgiel i pellet (ekoprojekt i 5 klasa)

128

1,6%

ogrzewanie elektryczne

112

1,4%

kominek

66

0,8%

inne

27

0,3%

pompa ciepła

15

0,2%

nieogrzewane budynki

163

2,1%

Łącznie:

7854

100,0%


Źródło ogrzewania

Wspomagające lub dodatkowe nieużywane źródło ogrzewania budynku/lokalu

Udział [%]

kocioł gazowy

95

8,5%

kotły na węgiel i drewno

175

15,7%

kotły na węgiel i pellet (III i IV klasa)

9

0,8%

kotły na węgiel i pellet (ekoprojekt i 5 klasa)

0

0,0%

ogrzewanie elektryczne

131

11,7%

kominek

694

62,1%

inne

13

1,2%

pompa ciepła

0

0,0%

Łącznie:

1117

100,0%

*klasa kotłów częściowo potwierdzona podczas kontroli spalania odpadów

Uwaga:

Dane z inwentaryzacji nie zawierają wymian systemów grzewczych prowadzonych przez właścicieli budynków we własnym zakresie i przy wsparciu ulgi termomodernizacyjnej.

Dane z inwentaryzacji nie zawierają wymian systemów grzewczych prowadzonych w ramach programu „Czyste powietrze” za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 


 

Wymiany kotłów/pieców węglowych w kolejnych latach

W styczniu 2020 r. Gmina Zabierzów przystąpiła do programu pilotażowego Czyste powietrze we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i firmą NDE.

Na podstawie bazy inwentaryzacji źródeł ogrzewania do wszystkich budynków ogrzewanych węglem zostało wysłane zaproszenie na spotkanie dot. trwającego pilotażu. Spotkania były reklamowane na plakatach, na stronie i profilu internetowym gminy Zabierzów. Zaproszenie na spotkania odczytali również księża podczas niedzielnych mszy.

W efekcie, podczas dwóch spotkań informacyjnych na sali obrad Urzędu Gminy Zabierzów udział wzięło kilkuset mieszkańców. Następnie prowadzone były indywidualne konsultacje (7 spotkań), podczas których mieszkańcy wypełniali i wysyłali wnioski aplikacyjne do programu Czyste powietrze. Możliwe było również umówienie indywidualnego spotkania z konsultantami w miejscu zamieszkania.

Efektem przeprowadzenia pilotażu było złożenie 181 wniosków o dotacje na wymianę systemu grzewczego i docieplenie budynków. Wnioskowany zakres prac będzie realizowany przez następne 2 lata.

Gmina Zabierzów pozyskała ponad 4,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na modernizację ponad 600 systemów grzewczych w latach 2020-2021. Program jest obecnie w trakcie realizacji.

W realizacji są również programy finansowane w całości ze środków budżetu gminy Zabierzów, tj. Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) – dopłata w kwocie 3 tys. zł do zakupu kotła gazowego oraz Program Osłonowy Gminy Zabierzów – zakup i montaż ogrzewania gazowego u osób najuboższych.